Skierowanie
Sposób i tryb kierowania osób do publicznego zakładu opiekuńczo − leczniczego oraz zasady ustalania odpłatności za pobyt w tych zakładach określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społeczne. Decyzję o przyjęciu do zakładu wydaje dyrektor zakładu po zasięgnięciu opinii lekarza. Natomiast Śląski Odział Wojewódzki NFZ potwierdza tą decyzję w oparciu o przedłożoną dokumentację.
Do placówki przyjmowane są osoby, wymagające leczenia i dalszej rehabilitacji w warunkach zakładu opiekuńczo – leczniczego, którym takich warunków nie zapewnia rodzina. Podstawą skierowania pacjenta do zakładu jest:·wniosek lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub· wniosek lekarza prowadzącego pacjenta z oddziału szpitalnego, po zakończonym leczeniu w warunkach szpitalnych wraz z oceną wg zmodyfikowanej skali Bartel.
Skierowanie do ZOL powinno zawierać:
- wywiad pielęgniarski przeprowadzony przez pielęgniarkę środowiskową (rodzinną lub społeczną) zakładu opieki zdrowotnej, w którym przebywa osoba ubiegająca się o skierowanie do ZOL wraz z oceną wg zmodyfikowanej (10-punktowej) skali Bartel,
- zgoda osoby zainteresowanej lub jej opiekuna prawnego na umieszczenie w ZOL,
- dokumenty stwierdzające wysokość dochodu osoby ubiegającej się o skierowanie do ZOL, albo osoby zobowiązanej do ponoszenia odpłatności za pobyt w zakładzie,
- zaświadczenie wydane przez lekarza psychiatrę o braku przeciwwskazań do pobytu w ZOL.
Jeżeli osoba skierowana do zakładu z powodu braku miejsca nie może być przyjęta, zostaje ona umieszczona na liście oczekujących w księdze przyjęć do ZOL.
Medycznym kryterium umieszczenia pacjentów na liście oczekujących do przyjęcia do ZOL jest kobieta w wieku od 18 roku życia z:
- przewlekłymi schorzeniami wymagającymi całodobowej pielęgnacji, leczenia lub rehabilitacji, lecz bez wskazań do leczenia szpitalnego:
- internistyczno-geriatrycznymi, zespołami psychoorganicznymi, otępieniem starczym, chorobą Alzheimera, depresją egzogenną, zespołami chirurgiczno-ortopedycznymi reumatologicznymi.